Вегето-судинна дистонія (ВСД) — це найпоширеніша хвороба-«невидимка» в сучасному суспільстві. Хоча насправді захворюванням як таким вона не визнана: Міжнародна статистична класифікація хвороб, яка є світовою стандартною методикою для збору даних стосовно смертності і захворюваності серед населення країн — членів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), має перелік медичних термінів, в якому вегетосудинна дистонія відсутня. Однак саме поняття ВСД настільки поширене і відоме переважній більшості як лікарів, так і людей, котрі стикаються з медичними термінами хіба що під час щорічного обстеження, що випадки постанови діагнозу «вегето-судинна дистонія” не є рідкістю — принаймні серед населення країн пострадянському простору. Але щоб там не відбувалось з термінологією, давайте все-таки розглянемо детальніше, в чому суть явища.

ВСД — це, як ми вже з’ясували, не захворювання, а комплекс симптомів, які викликані порушеннями роботи вегетативної системи. У свою чергу, вегетативна система — це частина нервової системи, що регулює функцію багатьох м’язів, залоз і органів в організмі. Ми, як правило, не усвідомлюємо і слабко відчуваємо роботу нашої вегетативної нервової системи, тому що вона функціонує рефлекторним і мимовільним чином. Наприклад, ми не знаємо, коли наші кровоносні судини змінили розмір, і ми можемо не помічати, коли наше серцебиття прискорюється або сповільнюється.

Через вегето-судинну дистонію внутрішні органи і тканини отримують недостатньо кисню.

Основні скарги пацієнтів при ВСД:

 • головний біль;
 • загальна слабкість;
 • підвищена стомлюваність;
 • нестабільність настрою, в тому числі часте перебування в пригніченому стані;
 • надмірна емоційність, іноді — нервові зриви;
 • безпричинні запаморочення і короткочасне потемніння в очах;
 • холодні ступні і руки, а також тремор (тремтіння) рук;
 • підвищена температура тіла;
 • відчуття нестачі повітря;
 • прискорене серцебиття;
 • порушення сну, в тому числі відчуття невиспаності і ранкової втоми при нормальній кількості годин сну.

  Стан людей з ВСД часто може погіршуватись зі зміною погоди та атмосферного тиску. Найбільше страждають від цього захворювання люди, нестійкі до стресів. Варто лише трохи перехвилюватися, і запускається складний механізм дистонії, котра в свою чергу може проявитись як високим, так і низьким тиском.
  Лікування ВСД

  Згадуючи про те, що ВСД — це не хвороба, а комплекс симптомів інших захворювань, то перш за все потрібно шукати ті порушення в організмі, які викликали прояви ВСД, і лікувати саме їх. Наприклад, коли часте запаморочення, призначають ліки для поліпшення кровопостачання і підтримки вестибулярного апарату. Якщо є порушення сну або загальна слабкість, то корисними будуть препарати для поліпшення тонусу організму, седативні препарати, заспокійливий чай з ромашки чи м’яти тощо. Абсолютно всім людям, що страждають ВСД, слід звернути увагу на спосіб життя, який вони ведуть. При більшості проявів, котрі стосуються самопочуття, допоможуть здоровий спосіб життя, спорт, фізичні навантаження, нормалізація режиму дня і сон достатньої тривалості.

Більше новин