Валеріана — один з найвідоміших видів трав. Про її яскраво виражену заспокійливу дію відомо практично кожному. Але не тільки в цьому полягають корисні властивості валеріани: завдяки багатому складу ця чудова рослина здатна чинити різнобічну дію на організм.

У всі часи валеріану використовували як м’який заспокійливий засіб. Валеріанові краплі рекомендують при порушеннях сну та стресах. Дивовижні лікарські властивості цієї рослини відомі з давніх-давен, але незважаючи на це, вчені і сьогодні активно продовжують вивчати валеріану.

Чим корисна валеріана

Рослина валеріани корисна повністю, однак найбільша частка корисних речовин міститься в корені. Саме тому в медичних цілях корінь використовують набагато частіше, ніж наземну частину. Коріння валеріани містять унікальні речовини, яких немає ні в яких інших рослинах — це валепотріати, кетони і біциклічні сесквітерпени. Також воно багате ефірними маслами, глікозидами, алкалоїдами, дубильними речовинами, полісахаридами, органічними кислотами, вітамінами та мікроелементами.

Валеріана позитивно впливає на травну систему, нормалізує роботу кишечника і посилює жовчовиділення. Її нерідко використовують в комплексному лікуванні печінки, жовчного міхура, а також при спазмах стравоходу, метеоризмі і запорах.

Хороший ефект валеріана дає і на серцево-судинну систему. Валеріана призначається при тахікардії, порушеннях коронарного кровообігу, початкових стадіях стенокардії і болях в серці. Рослина покращує кровообіг, розширює судини і налагоджує роботу серця. Регулярний прийом валеріани допомагає в лікуванні гіпертонії, особливо на початковій стадії.

Однак основна дія валеріани, відома усім нашим бабусям — седативна. Валеріана добре заспокоює, допомагає відновити емоційний баланс, знижує відчуття неспокою, знімає головний біль і підвищує працездатність. Засоби, виготовлені з неї, позбавляють від неврозів, істерії, нервового перезбудження і безсоння, а валеріанові ванни роблять примхливих немовлят спокійнішими. Крім того, валеріану застосовують при нападах епілепсії, бронхіальній астмі, нейродерміті, і запаленні легенів.

Незвичне використання валеріани

Сильний аромат валеріани став причиною її застосування американськими виробниками спиртних напоїв в якості добавки в есенції, лікери і настоянки. Специфічний запах гаванських сигар і турецького тютюну також пов’язаний з додаванням валеріанової есенції.

В Європі свіже листя валеріани можуть використовувати в якості прянощів. Наприклад, в Англії валеріана — це традиційна добавка до салатів і навіть основа повноцінного гарніру для рибних страв.

 

 

Більше новин