Приблизно 7% населення стикається з такою проблемою, як ліпома. У народі ліпома відома під назвою «жировик», а схожа вона на м’який клубочок, що утворюється під шкірою. За своєю суттю ліпома є пухлиною, проте утворення носить доброякісний характер і не становить загрози здоров’ю людини.

Причини розвитку ліпоми

Причиною розвитку ліпоми може бути системне порушення обмінних процесів в жировій тканині, зокрема, процесу ліполізу. Також стати причиною розвитку ліпоми можуть захворювання печінки, хвороби підшлункової залози, гіпофункція щитовидки і гіпофіз. Можливий розвиток ліпоми на тлі алкоголізму, цукрового діабету, пухлинних процесів злоякісної природи верхніх дихальних шляхів. Також цілком можливий спадковий характер хвороби. Вплив на розвиток цього захворювання можуть надавати гормональні збої в організмі та захворювання сечовидільної системи. Однак всупереч поширеній думці, ожиріння не має стосунку до підвищеного ризику утворення ліпом.

Точні причини появи ліпом невідомі, але вони частіше виникають:

  • у пацієнтів з рідкісним спадковим захворюванням — синдромом Коудена;
  • при синдромі Гарднера;
  • при хворобі Маделунга.

Симптоми ліпоми

Ліпома являє собою м’яку, еластичну, рухливу пухлину, що утворюється під шкірою. Вона безболісна і легко пальпується, при натисканні на ліпому біль не виникає. Виняток становлять множинні ліпоми, які утворюються по ходу нервових стовбурів. При натисканні на такий жировик людина може відчувати дискомфорт, так як зачіпається нерв.

Найчастіше, захворювання зустрічається у жінок у віці 30-50 років, локація утворень залежить від зон, багатих жировою тканиною, а саме: шкіра і підшкірна клітковина, заочеревинний жир, молочна залоза, травна система; в рідкісних випадках ліпоми можуть локалізуватися в міокарді, мозкових оболонках і легенях. Утворення безболісне і рухливе, вузол під шкірою має розмір від 0.5 до 10-15 см, має схильність до зростання, консистенція жировика від тістуватої до щільної. При незручній локалізації утворення можливе виникнення тертя об одяг — в такому випадку ліпома може гноїтися або спровокувати запалення. Типовою локалізацією ліпом є обличчя, голова, спина, груди, плечовий пояс і шия, в рідкісних випадках ноги і живіт. Скарги пацієнта зазвичай естетичного і косметичного характеру, больових відчуттів і фізичного дискомфорту ліпоми зазвичай не дають, винятком може служити ліпома шиї, при якій відбувається здавлення дихальних шляхів.

Клінічні прояви ліпоми:

  • виникнення припухлості (однієї або декількох) під шкірою в будь-якій області або симетричних областях;
  • еластична консистенція;
  • безболісність;
  • рухливість;
  • поступове збільшення в розмірах.
Більше новин