Нарешті дочекались літа — а з ним приходять шкільні канікули, відпуск з роботи, відпочинок на природі під гарячим, зігріваючим сонячним промінням. Однак ніжитись на сонечку потрібно обережно: якщо після перебування під прямим сонячним промінням Ви відчули запаморочення, нудоту та слабкість — найімовірніше, Ви наразились на сонячний удар.

 

Здавалося б, нам усім ще з дитинства відомі правила профілактики: не перебувати на сонці в обідній час (від 12 до 16 години), носити у спеку капелюхи або панами, більше пити (але не алкоголю — його бажано взагалі не вживати). Незважаючи на це, ознаки сонячного удару відомі більшості з нас не з чуток. Чудовий день, під час якого пляжний волейбол та засмагання змінювались прогулянкою на водному велосипеді, нерідко обертається увечері головним болем і температурою — адже наслідки сонячного удару можуть проявити себе через 6-7 годин. І насправді це не таке вже безневинне явище — сонячний удар впливає на роботу нервової системи, порушує кровообіг, потовиділення. Виникають серйозні порушення дихання. Йогон наслідки можуть бути небезпечними — аж до коми і загрози зупинки серця, серцевої і дихальної діяльності, тож потрібно бути обачними і не перегріватись протягом гарячого дня. Річ іде не тільки про можливість сонячного удару — окрім нього, існує ще й тепловий удар, який має схожі ознаки і теж виникає через перегрівання організму, однак сонячні промені для того, щоб його отримати, не потрібні.

Симптоми сонячного удару:

  • легкий сонячний удар: з’являється головний біль, шкіра суха і червона, турбує слабкість, іноді — болі в м’язах, серцебиття. Хоча все це — досить типові ознаки, сонячний удар легкого ступеня помічають не завжди. На щастя, симптоми найчастіше проходять самостійно і без лікування, важкі наслідки не наступають.
  • середній ступінь тяжкості: приєднується нудота і блювота, загальмованість, може розвинутися непритомність. Такі постраждалі потребують допомоги, особливо якщо вони відносяться до групи ризику: артеріальна гіпертензія, аномалії судин головного мозку (наприклад, аневризма), цукровий діабет, похилий вік значно збільшують ризик ускладнень.
  • якщо температура потерпілого піднімається до 40 градусів і вище, з’являється збудження і марення, тиск знижений, пульс пришвидшений до 140 в хвилину, дихання збивається, в деяких випадках — почались судоми, то в цьому випадку зволікання з наданням допомоги може коштувати хворому життя.

 

Допомога при сонячному ударі:

  • перемістити людину в тінь, якщо є можливість — у добре провітрюване приміщення;
  • вкласти людину (обов’язково на спину) і дати їй велику кількість прохолодної рідини;
  • бажано звільнити людину від одягу або хоча б від тугих і вузьких її частин — ременя, краватки тощо;
  • при можливості занурити потерпілого в прохолодну воду, обернути його мокрим простирадлом або просто протирати водою його тіло;
  • для якнайшвидшого охолодження людини можна використовувати віяло або вентилятор, а також обкласти його пакетами з льодом або замороженими продуктами.

 

Будьте обачні та насолоджуйтесь літнім відпочинком без зайвих турбот!

Більше новин