Урологія — це галузь медичної науки, яка вивчає нормальну і патологічну фізіологію, етіологію, патогенез, діагностику, лікування та профілактику захворювань сечостатевих органів (уретри, сечового міхура, сечоводів, нирок, чоловічих статевих органів). Сфера інтересів урології як науки може перетинатись з іншими областями клінічної медицини, такими як, до прикладу, гінекологія, андрологія, венерологія, нефрологія та хірургія. Лікуванням і профілактикою патології сечостатевої системи чоловіків і жінок займається лікар-уролог.

 

Основні урологічні захворювання

 1. Запальні процеси (переважно мова йде про різні патології чоловічої сечостатевої системи):
 • орхіт — запалення яєчок на тлі інфекційно-запальних захворювань, як самостійне захворювання трапляється вкрай рідко;
 • епідидиміт — запальний процес, що протікає в придатку яєчка (трубці, що з’єднує яєчко з сім’явивідною протокою);
 • уретрит — запалення сечовивідних шляхів, зустрічається як у чоловіків, так і у жінок. Одне з найпоширеніших захворювань в області урології;
 • баланопостит — запалення як головки, так і крайньої плоті члена. Найчастіше обидва ці захворювання розвиваються в дитячому віці, якщо головка статевого члена повністю закрита крайньою плоттю, або при фімозі;
 • простатит — запалення передміхурової залози (простати);
 • цистит — запальний процес у слизовій оболонці сечового міхура. З проблемою циститу стикається майже кожна п’ята жінка, однак у чоловіків він трапляється дуже рідко.
 1. Аденома простати — захворювання, що характеризується доброякісним розростанням тканин простати. Зазвичай аденома починає розвиватися у чоловіків у віці трохи старше тридцяти років, але прогресує повільно і перші симптоми проявляються, як правило, тільки після п’ятдесяти років.
 2. Статеві інфекції — група захворювань, збудниками яких є мікроорганізми (бактерії, віруси, гриби). Основний шлях інфікування — статевий, рідше — побутовий, тобто при використанні предметів особистої гігієни інфікованої людини: рушників, мочалок, білизни, бритв і т.п. Слід зазначити, що багато статеві інфекції (гонорея, хламідіоз, сифіліс, трихомоніаз, герпес) викликають ураження слизових оболонок не тільки урогенітального тракту, але і ротової порожнини, прямої кишки.
 3. Жіночі урологічні захворювання, які найчастіше зустрічаються в лікарській практиці уролога — це уретрит, цистит і інфекції, що передаються статевим шляхом, а також їх наслідки.
 4. Серед захворювань, що виникають і у чоловіків, і у жінок, можна назвати сечокам’яну хворобу, пієлонефрит, пухлини сечостатевих органів і хронічну ниркову недостатність. У дитячому віці частіше зустрічаються вроджені аномалії сечостатевої системи, цистити і енурез. У літніх людей серед урологічних проблем на перший план виходять нетримання сечі і пухлинні утворення.

 

Щоб уникнути захворювань сечостатевої системи, рекомендуємо Вам проходити профілактичне дослідження принаймні раз на рік. Своєчасно виявлене захворювання набагато легше усунути, ніж потім лікувати не тільки захворювання, але і його наслідки.

 

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Більше новин