Найпоширеніші в наших широтах захворювання, якими можна заразитися від кліща, — це енцефаліт і бореліоз (він же — хвороба Лайма). Перший викликає вірус, а другий — бактерія. Обидва збудники хвороби живуть в слині іксодового кліща, котрий мешкає практично в кожному лісі та навіть у парках на території України. Крім двох названих хвороб, цей паразит також може переносити збудників висипного тифу, плямистої лихоманки і туляремії. Про всі ці захворювання ми коротко розкажемо далі, а про те, як захиститись від укусів кліща та що роботи, якщо вас вже вкусили — у наступній статті.

 

Кліщовий енцефаліт
Присмоктування кліща навіть на незначний проміжок часу небезпечно розвитком енцефаліту, оскільки слина кліща, яка містить збудника, відразу потрапляє в ранку. Також можна заразитись, вживаючи в їжу сире молоко або продукти харчування, виготовлені з термічно необробленого молока. Найчастіше виною захворювання стає вживання молока кіз, рідше — корів.

Кліщовий енцефаліт характеризується раптовим і бурхливим розвитком захворювання. Головними його симптомами є озноб, сильний головний біль, нудота, блювота, ниючі болі в кінцівках. Висока температура (до 38-40°С) тримається 4-5 днів, після чого тимчасово зникає, щоб через 1-2 тижні відновитися у вигляді ураження мозкових оболонок: головні болі посилюються, приєднується напруженість потиличних м’язів, світлобоязнь, відчуття оглушення. Можливі мляві паралічі і парези шийно-плечової мускулатури.

 

Хвороба Лайма (бореліоз)

Бактеріальне захворювання, що характеризується ураженням шкіри, нервової і серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату, загальною інфекційною інтоксикацією. У місці присмоктування кліща в більшості випадків через 1-2 тижні (іноді до 2 місяців) з’являється червона пляма зі світлішою серединою (надалі схожі плями з’являються і на інших ділянках тіла). Хворі скаржаться на помірний головний біль, загальну слабкість, нездужання. Температура підвищується до 38°С. Якщо не почати своєчасне лікування, хвороба набуває хронічного перебігу з важкими ураженнями серцево-судинної і нервової систем, печінки і опорно-рухового апарату.

 

Висипний тиф

Гостре інфекційне захворювання, яке викликають рикетсії Провачека. Основними його проявами є симптоми лихоманки та інтоксикації, розеолезно-петехіальна екзантема (екзантема — це шкірний висип, яка з’являється при різних вірусних захворюваннях), ураження серцево-судинної і центральної нервової систем.
Через 1-2 тижні після інфікування з’являються озноб, підвищення температури і головний біль. Хворий стає збуджений, рухливий, говіркий, з’являється світлобоязнь, але незабаром наступає занепад сил. На шкірі грудей, живота і внутрішньої поверхні рук з’являється червоний висип. При відсутності лікування хворий наступає кома, а потім смерть. Наслідком недуги також може бути розвиток таких хвороб, як тромбоз, міокардит, тромбофлебіт, менінгіт, а також ряд інших не менш небезпечних захворювань.

 

Плямиста лихоманка

Гостре захворювання, що характеризується підвищенням температури тіла. Викликається бактерією, яка потрапляє в організм при укусі інфікованого кліща. Хвороба не заразна, тобто від людини до людини не передається. Уражається шкіра, центральна нервова система, травний тракт, м’язи. Захворювання частіше зустрічається у дітей і осіб молодого віку.

Між 1-м і 6-м днем лихоманки на підошвах ніг і передпліччях з’являється висип, який потім швидко поширюється на шию, обличчя, пахвові западини, сідниці і тулуб. Спочатку плямистий і рожевий, з часом висип стає плямисто-папульозний і більш темного кольору. Приблизно через 4 дня ураження шкіри висипи починають з’єднуватися, формуючи великі геморагічні області, які пізніше виразкуються.

 

Туляремія
Основні ознаки туляремії проявляються в підвищенні температури (до 40°C) і в симптоматиці, що вказує на інтоксикацію (головний біль, біль у м’язах, озноб, слабкість, анорексія — повна відсутність апетиту). Тривалість лихоманки може складати близько тижня, проте можливі випадки, коли висока температура спостерігаєтьсяу хворого на протязіі двох-трьох місяців. Однак переважно її тривалість коливається в межах трьох тижнів.

Захворювання протікає в досить важкій формі і вражає головним чином лімфатичну систему, утворює виразки на шкірі, в деяких випадках зміни стосуються очей та легень хворого. До ускладнень туляремії відносять хвороби внутрішніх органів.

Більше новин