Навіть той, хто далекий від медицини знає, що підвищений холестерин — це погано. Статті в популярних журналах розповідають, як збалансоване харчування допомагає знизити рівень холестерину, ми називаємо фастфуд «холестериновою їжею» і майже кожен із нас чув, як важливо час від часу робити аналіз крові на холестерин.

Якщо говорити коротко і зрозуміло, то існує поганий холестерин і хороший холестерин. Але таке висловлювання не зовсім точно характеризує цю речовину: в організмі людини в чистому вигляді холестерин  не існує. Разом із білками і жирами він утворює ліпопротеїдні комплекси, і якраз вони і діляться на два види: ЛПВЩ і ЛПНЩ.

ЛПВЩ — це ліпопротеїди високої щільності, які видаляють надлишки холестерину з клітин і переносять їх у печінку.

ЛПНЩ — це ліпопротеїди низької щільності, які переносять його з печінки в тканини.

При порушенні нормального співвідношення між цими видами ліпопротеїдів розвивається атеросклероз. Тобто головним для організму є не те, як зменшити холестерин в крові, а те, як саме підтримати баланс ліпопротеїдних комплексів, не допускаючи домінування ЛПНЩ. Іншими словами, існує ймовірність, що доки Ви намагаєтесь знизити рівень «шкідливого» холестерину, Ви можете заодно зменшити і кількість корисного, що призведе до різних порушень в роботі організму, тому з цим потрібно бути обережними.

Нормальний холестерин в крові

Перш ніж говорити про підвищений рівень холестерину, необхідно визначитися, який же його допустимий показник. Норма холестерину в крові становить 3,6-5,2 ммоль/л. Гіперхолестеринемія (підвищення) буває:

  • незначне — 5,2-6,7 ммоль/л;
  • помірне — 6,7-7,8 ммоль/л;
  • важке — більше 7,8 ммоль/л.

Для хворих на цукровий діабет, атеросклероз, стенокардію, ішемічну хворобу серця, після інфаркту та інсульту допустимий рівень холестерину в крові повинен бути нижче 4,5 ммоль/л. Їм призначається спеціальна гіполіпідемічна терапія.

5 способів для зниження холестерину

  1. Рух. У бігунів на довгі дистанції рівень «поганого» холестерину нижчий, а рівень «хорошого» вищий середньостатистичного. Для зниження холестерину рекомендується 3-4 рази на тиждень давати організму динамічні навантаження хоча б по 30-40 хвилин: їзда на велосипеді, ходьба, теніс, командні види спорту (футбол, волейбол).
  2. Спокій. Немає доказів, що стрес підвищує рівень холестерину, але кажучи «холестерин», ми маємо на увазі «атеросклероз». А ось негативний вплив переживань на серце і судини вже доведено не раз. Все частіше можна почути, що саме стрес є головною причиною появи бляшок на судинах.
  3. Зниження маси тіла. Якщо у вас проблеми із зайвою вагою, то є ймовірність, що рівень холестерину знизиться паралельно з вашим вагою.
  4. Помірне споживання спиртного. Статистика показує, що келих вина в день навіть позитивно впливає на рівень «хорошого» холестерину і знижує ризик утворення тромбів. Зазвичай таку властивість приписують саме вину, але в деяких джерелах повідомляється, що будь-який алкоголь в еквівалентній кількості володіє подібними властивостями. Сумніви викликає пиво і банкові коктейлі. На жаль, з кожною випитою чаркою користі від алкоголю стає все менше, тому спеціально вживати алкоголь лікарі не рекомендують.
  5. Відмова від тютюну. На відміну від алкоголю, тютюн знижує рівень «хорошого» холестерину незалежно від дози. Єдиний правильний варіант — кинути курити. Більше того, пасивне куріння також погіршує пропорцію ЛПНЩ / ЛПВЩ.

Який висновок можна зробити з усього вищесказаного? Здоровий спосіб життя — ось що потрібно, щоб знизити холестерин. Фізична активність, відмова від шкідливих звичок і гарний настрій є обов’язковими умовами, а дієта при підвищеному рівні холестерину не має якихось відмінних рис від правил здорового харчування.

 

Більше новин