Широко поширена народна назва фурункула – «чиряк». Це захворювання зустрічається частіше у дорослих, причому у чоловіків більш часто, ніж у жінок. Зростання захворюваності фурункулами припадає на осінь і весну.

Причини виникнення фурункула

Основною причиною появи фурункула є стафілококова інфекція. Подібне порушення мікрофлори шкірного покриву може розвинутися в результаті забруднення шкіри, її додаткового інфікування або при зниженні реактивності імунної системи.

Зниження імунітету в свою чергу може бути обумовлене:

 • хронічними захворюваннями та інфекційними процесами в організмі (туберкульозом, хронічним пієлонефритом, бронхітом, гепатитом, синуситом, тонзилітом і т. п.);
 • метаболічними порушеннями (цукровий діабет, ендокринної ожиріння);
 • тривалою терапією кортикостероїдами;
 • застосуванням цитостатиків гідної медикаментозних препаратів, спрямованих на пригнічення імунної системи (в пацієнтів з лімфомою, раком шлунка, аденокарциномою нирки, раком молочної залози, саркомою матки та іншими онкологічними захворюваннями).

 

Проникненню стафілококів в волосяний мішечок з утворенням фурункула може сприяти мацерація шкіри при підвищеному потовиділенні і її мікротравмування: розчухування при дерматологічних захворюваннях з вираженим свербінням (екзема, атопічний дерматит, короста, пахова епідермофітія, свербець), подряпини, порізи і потертості. Фурункули в області носа і вушної раковини можуть розвинутися в результаті постійного впливу на шкіру слизово-гнійного відокремлюваного з носа або вуха матеріалу при хронічних ринітах, аденоїдах, гайморитах, отитах.

Симптоми фурункула

Поява фурункула можлива практично в будь-якому місці на шкірі людини. Найбільш часто він виникає там, де відбувається тертя, пітливість або забруднення шкіри — це обличчя, шия, пахвові та пахові області, стегна, сідниці, поперек, груди. У своєму розвитку фурункул проходить 3 стадії: інфільтрацію, нагноєння і некроз та стадію загоєння. Весь процес його розвитку зазвичай займає не більше 10 днів.

 

Стадія інфільтрації фурункула починається з появи яскраво-червоної інфільтрації навколо гирла волосяного фолікула. Інфільтрат збільшується в розмірах (до 1-3 см в діаметрі), ущільнюється, стає все більш хворобливим, супроводжується набряком навколишніх тканин і почуттям поколювання. Найбільш виражена набряклість спостерігається при розташуванні фурункула на обличчі: в області повік, губ, щік.

 

Стадія нагноєння і некрозу фурункула настає через 3-4 дні від моменту його появи. Вона характеризується формуванням типового для фурункула гнійно-некротичного стрижня, що виходить на поверхню шкіри у вигляді пустули. В цей період відзначається підйом температури тіла до 38 ° С і різко виражена болючість в області фурункула. Можливі загальні симптоми інтоксикації: нездужання, слабкість, головний біль, погіршення апетиту. На піку клінічної картини фурункула відбувається розтин його покришки. Через отвір виливається гній і виходить некротичний стрижень. Після цього інфільтрація, набряклість, болючість і загальна симптоматика швидко проходять, починається процес загоєння.

 

Стадія загоєння фурункула протікає з утворенням грануляційної тканини в кратері, який залишився після його розтину. Протягом 3-4-х днів на місці фурункула утворюється рубець. Спочатку він має помітне червоно-синє забарвлення, але поступово блідне і може стати практично непомітним.

 

В окремих випадках перебіг фурункула може бути легким і не супроводжуватися утворенням некротичного стрижня. При утворенні фурункула у вушній раковині до його симптомів приєднується інтенсивний біль у вусі, котрий віддає в скроневу область і щелепи. Іноді відзначається дифузний головний біль. Фурункул може перекривати слуховий прохід, що супроводжується погіршенням слуху.

Ускладнення фурункула

Незважаючи на уявну простоту захворювання, навіть одиночний фурункул може бути причиною серйозних ускладнень. Найбільш часто ускладнюються фурункули, розташовані в області носогубного трикутника і на слизовій носа. Розвитку ускладнень нерідко сприяють спроби видавлювання фурункула, його некоректне місцеве лікування, травмування під час гоління.

По локалізації процесу всі ускладнення фурункула поділяють на три групи:

 • місцеві (абсцес, карбункул, бешиха, флегмона);
 • віддалені (лімфаденіт, лімфангіт, флебіт);
 • загальні (фурункульозу, ураження головного мозку, абсцеси у внутрішніх органах, сепсис).

Місцеві ускладнення виникають у зв’язку з тим, що фурункул містить патогенні стафілококи і може стати причиною інфікування іншої ділянки шкіри. Злиття декількох фурункулів призводити до більш великих гнійних ураженнь шкіри — таких як карбункул, абсцес, флегмона м’яких тканин. Множинний характер фурункулів розцінюється як фурункульоз.

Перехід інфекції з фурункула на лімфатичні судини і вени обумовлює розвиток лімфангіту, лімфаденіту, флебіту і тромбофлебітів. Найбільш небезпечним є поширення стафілококової інфекції по артеріальним судинах з розвитком метастатичних абсцесів, пієлонефриту, сепсису. Фурункули, які локалізуються на обличчі, можуть ускладнитися арахноїдитом, менінгітом, абсцесом головного мозку.

Діагностика фурункула

При виявленні ознак запалення шкіри пацієнту слід звернутися до дерматолога, при нагноєнні — до хірурга. Лікар встановить діагноз, грунтуючись на огляді і дерматоскопії ураженої області. Для визначення етіології збудника проводиться бакпосів відокремлюваного фурункула. Рецидивуючі і множинні фурункули є показанням для загального обстеження пацієнта з проведенням клінічного аналізу крові та сечі, аналізу крові на цукор, бакпосіву сечі, фарингіто- і риноскопії, рентгенографії придаткових пазух носа, флюорографії, УЗД органів черевної порожнини та нирок. При необхідності пацієнта додатково консультують ендокринолог, гастроентеролог, пульмонолог, отоларинголог та інші фахівці. Розвиток ускладнень може вимагати проведення посіву крові на стерильність, КТ нирок, МРТ головного мозку, люмбальної пункції.

Фурункул необхідно диференціювати від гідраденіта, фолікуліта, гранульоми при глибокій трихофітії, вузлувій еритемі, сибірській виразці, туберкульозі шкіри, актиномікозі.

Лікування фурункула

У більшості випадків при фурункули обмежуються місцевими лікуванням, яке здійснюється у відповідності зі стадією захворювання. У нас вам індивідуально підберуть ефективне лікування!

При множинних і рецидивуючих фурункулах лікування повинне включати терапію, спрямовану на підвищення імунітету.  Системна антибіотикотерапія проводиться у разі великого, рецидивуючого або ускладненого фурункула, а також при його локалізації на обличчі. Одночасно з лікуванням фурункула здійснюється корекція супутніх захворювань і купірування ускладнень.

Профілактика появи фурункулів

До профілактичних заходів, спрямованих на попередження появи фурункула, відносяться:

 

 • дотримання гігієни шкіри;
 • відповідний догляд за шкірою при гіпергідрозі;
 • обробка пошкоджень шкіри антисептиками;
 • своєчасне і адекватне лікування поверхневих форм піодермії;
 • корекція обмінних порушень і терапія хронічних захворювань;
 • здоровий спосіб життя, що дозволяє зберегти високий імунітет.

 

Профілактика ускладнень полягає в першу чергу в попередженні травмування фурункула і розповсюдження інфекції. Самолікування не рекомендується. Необхідне своєчасне звернення до лікаря!.

Більше новин