Фолікуліти — це запалення волосяних фолікулів, яке викликають стафілококи. Ці мікроорганізми постійно присутні на шкірі більшості людей. Вони поширені і в навколишньому середовищі — в грунті, пилу, повітрі. Більшість з видів стафілококів, що живуть на шкірі, не викликають захворювання — лише у 10% людей зустрічаються патогенні штами. Однак після перенесеного фолікуліту або будь-якої стафілококової інфекції частота народження хвороботворних стафілококів на шкірі збільшується до 90%, що сприяє рецидивам і хронічним перебігам захворювання. Фолікул — це медичний термін, що позначає волосяну цибулину разом з оточуючими її тканинами.

Фолікуліт — причини та симптоми

Найчастіше появу фолікуліту провокують такі фактори, як:

  • цукровий діабет;
  • пітливість та зіпрілість шкіри;
  • місцеве застосування кортикостероїдних препаратів;
  • тривалий прийом антибіотиків;
  • тривалий прийом імунодепресантів.

Збудником фолікуліту виступає бактеріальна інфекція, переважно стафілококової природи. Причиною також можуть бути грибкові ураження, вірусні (контагіозний молюск, герпес), псевдомонади, бліда трепонема, паразитарні ураження, гонококові інфекції. Інфікування відбувається, як правило, через мікротравми на шкірі: подряпини, садна, розчісування.

Першочергові симптоми фолікуліту — свербіння та роздратування шкіри, пов’язане з утворенням поверхневих пустул або запальних вузликів, що оточують волосяний фолікул. Уражене волосся легко випадає або видаляється, але з’являються нові папули.

Фолікуліт починається з набряку і почервоніння в області волосяного фолікула. Далі формується конічна пустула з гнійним вмістом в центрі. Після її розкриття і виділення гною утворюється ранка, вкрита кров’янисто-гнійною скоринкою. У разі поразки всього фолікула після запалення на шкірі може залишитися рубець чи гіперпігментація. Однак поверхневі фолікуліти зазвичай виліковуються, не залишаючи ніяких слідів. Процес розвитку запалення одного фолікула може тривати до одного тижня.

Найчастіше фолікуліт — це не одинарне запалення, а обширні скупчення запалень волосяних фолікулів, що локалізуються на обличчі (у чоловіків), на голові, в пахвових западинах, в паху та на ногах.

Чим лікувати фолікуліт?

Лікування залежить від того, що саме стало причиною його виникнення та розвитку — не для всіх видів фолікуліту можна призначити один універсальний курс лікування. Однак є одна спільна риса — звернутись за медичною консультацією потрібно вже на ранній стадії захворювання.
Діагностичні заходи при підозрі на фолікуліт спрямовані на дослідження стану волосяного фолікула; визначення збудника, що викликав запалення; виключення специфічної етіології захворювання (сифіліс, гонорея); виявлення супутніх захворювань, що сприяють розвитку інфекційного процесу.

Якщо фолікуліт глибокий, то може знадобитися розтин гнійників з подальшою обробкою антисептичними розчинами. Також застосовується накладання компресів. Категорично заборонено видавлювати гнійники або травмувати область виразки, так як такі дії можуть спровокувати розвиток ускладнень — фурункулів або флегмони. Тому при перших ознаках фолікуліту ми радимо Вам звернутись до нашої клініки — адже краще шкидко знешкодити хворобу на початку її розвитку, аніж пізніше довго виліковувати наслідки.

 

 

Більше новин