Що таке авітаміноз?

Авітаміноз — захворювання, що розвивається внаслідок гострого браку в організмі будь-якого вітаміну протягом тривалого часу, що призводить до серйозних наслідків — іноді аж до захворювань, небезпечних для життя. Варто лише згадати цингу, що за два століття — з 1600 по 1800 рік — забрала життя понад мільйона моряків. Ця цифра в рази перевищує втрати в результаті морських битв за той же період. При цьому близько ¾ моряків, загиблих від хвороб в епоху вітрила, стали жертвами саме цинги. А причина цієї смертельної хвороби до банальності проста і шокуюча — цинга виникає всього лише через гостру нестачу вітаміну С в організмі. Тож не слід недооцінювати брак вітамінів — хоч такі жахіття, як цинга, і залишились далеко в минулому, та все ж наслідки й симптоми авітамінозу приємнощів в життя Вам навряд чи принесуть. Детальніше про це — читайте далі.

 

Симптоми авітамінозу:

  • проблеми зі шкірою (дерматити, псоріаз, екзема, іхтіоз);
  • проблеми з органами травлення (нудота, відсутність апетиту, швидка втрата ваги);
  • прискорене випадання волосся — аж до передчасного облисіння;
  • у дітей — уповільнений ріст та розвиток, дистрофія м’язів;
  • проблеми з зубами та прискорене випадання зубів;
  • підвищена хворобливість, часті випадки застуди;
  • порушення розумової діяльності, підвищена втомлюваність, проблеми зі сном;
  • підвищена кровоточивість, зокрема — ясен;
  • біль в суглобах та кінцівках.

 

Найчастіше симптоми нестачі вітамінів — комплексні: вони зумовлені тим, що організму бракує не лише одного вітаміну, а одразу декількох. Коли не вистачає кількох груп вітамінів, симптомів може бути багато, а самопочуття хворого від цього сильно страждає.

В основному на першому місці — брак вітаміну С (його інша назва — аскорбінова кислота, або ж у побуті “аскорбінка”). Його нестача виявляється у таких симптомах, як часті простудні захворювання, кровоточивість ясен, розшарування нігтів, загальна стомлюваність. Вітамін С, про який ми вже говорили на самому початку статті, відповідає за імунітет, тому на період початку весни (коли запаси вітамінів виснажені через брак їх зимою) припадає значна хвиля простудних захворювань. Додатковим фактором, що впливає на частоту захворювань, виступає сира погода. Цей вітамін «відповідає» за кровотворення і обмін речовин, тому через брак вітаміну С ми також можемо набирати зайві кілограми.

 

Причини авітамінозу та як його позбутись

Авітаміноз стає наслідком нераціонального харчування протягом тривалого часу — коли в їжі вітаміни або відсутні, або містяться в недостатній кількості. Це типове весняне захворювання — адже взимку організм виснажує всі свої запаси вітамінів. Тому взимку і ранньою весною, до появи достатньої кількості овочів та фруктів на Вашому столі, ми радимо приймати вітамінні комплекси — їх зараз можна придбати у будь-якій аптеці. А якщо Ви бажаєте проконсультуватись з лікарем, двері нашої клініки завжди привітно відчинені для Вас.

Бережіть себе та не хворійте!

Більше новин