Ангіна (або ж гострий тонзиліт) —  це гостре інфекційне захворювання, яке вражає в основному піднебінні мигдалини. Збудником захворювання зазвичай буває стрептокок. Особливо часто ангіна зустрічається у дітей, підлітків та молодих людей. Причиною розвитку ангіни переважно виступає сильне переохолодження або ж хронічне запалення мигдалин (тонзиліт). Хворий на ангіну повинен мати окремий посуд, уникати тісного контакту з іншими людьми, багато пити та відпочивати. Тривалість захворювання складає в середньому близько 10 днів.

Чому при ангіні необхідно приймати антибіотики?

При ангіні симптоми хворого можуть нагадувати загальні симптоми ГРВІ (гострої респіраторно-вірусної інфекції), однак це не означає, що в обох випадках можна призначати одинакове лікування. Суть полягає в першопричинах захворювання: ангіна в більшості випадків має бактеріальне походження, а ГРВІ — вірусне, тож і лікування відрізняється кардинально. Головна відмінність — при грипі та застуді в жодному разі не потрібно вживати антибіотики, тоді як бактеріальна (або ж гнійна) ангіна саме ними і лікується.

Насправді антибіотики — це не безневинний вітамін С: неправильно призначений чи дозований препарат може не тільки не допомогти, а й завдати шкоди, ускладнивши перебіг хвороби та додавши до анамнезу проблеми з нирками та печінкою. Однак якщо говорити про те, чи обов’язково приймати антибіотики при ангіні, то тут не може бути альтернативи в лікуванні. Стрептококові інфекції, які не лікуються антибіотиками, можуть стати причиною важких ускладнень на серце, ревматизму, гранично високої температури. Тому використання антибіотиків є обов’язковим при такому важкому захворюванні, як ангіна; тим не менше, ми не радимо Вам призначати собі лікування самостійно — для цього є клініки або хоча б дільничний лікар.

Тож приймати антибіотики при ангіні слід у тому випадку, якщо Ви впевнені, що у Вас саме бактеріальна, а не вірусна ангіна.

Як відрізнити бактеріальну ангіну від вірусної

Це легко перевірити: при бактеріальній ангіні перебіг захворювання важчий, а характеризується вона кількома ознаками, завдяки яким поставити діагноз нескладно:

 • сухість у роті, потім першіння і біль у горлі, що посилюється при ковтанні;
 • висока температура — нерідко 38 градусів і вище;
 • біль в м’язах і суглобах, у дорослих можливий біль в серці, тахікардія;
 • сірий наліт на язику, сам язик малинового кольору;
 • неприємний запах із рота, пов’язаний із гнійними утвореннями на мигдаликах;
 • білий гнійний наліт на мигдаликах, що вважається основною ознакою бактеріальної ангіни;
 • збільшені лімфовузли;
 • відсутність простудних ознак, таких як нежить та кашель.

Що стосується вірусного тонзиліту, то він відзначається лише почервонінням і болем у горлі, тоді як гнійних утворень на мигдаликах він не дає. Окрім того, на відміну від гнійної ангіни, при вірусній формі цього захворювання у хворого спостерігаються нежить та кашель. Обом формам ангіни притаманне підвищення температури тіла, однак вірусний тонзиліт вилікувати легко — перебіг захворювання складає в середньому всього лише 3-7 днів, тоді як гнійну ангіну лікувати доводиться в середньому 10 днів.

Як лікувати бактеріальну ангіну

Антибіотики при ангіні значно покращують стан хворого в перші години після прийому. При дуже високій температурі (вище 38 градусів) потрібно прийняти жарознижуюче, знеболюючі, що допоможе полегшити головні болі та загальну слабкість. Температуру нижче 37.5 — 38 градусів збивати препаратами не рекомендується, оскільки в цей час організм посилено виробляє антитіла для боротьби з захворюванням.

Під час ангіни хворому потрібно пити багато теплої рідини, рекомендовано строгий постільний режим. Також при наявності гнійних утворень потрібно полоскати горло теплим розчином не менше двох разів на день. Для полоскання можна використовувати:

 • відвар ромашки: півтори чайні ложки ромашки на чашку окропу;
 • розчин фурациліну: одну таблетку розчинити в склянці теплої води;
 • розчин йоду, соди і солі: по чайній ложці соди і солі та 5 капель йоду на склянку теплої води.

Також рекомендовано прийом антибіотиків та полоскання поєднати з вживанням спрею для ротової порожнини із вмістом гексетидину (це такі препарати, як, наприклад, Хепілор, Ангілекс, Лорангін та Гівалекс — основний діючий склад препарату у них одинаковий).
Перед початком лікування рекомндуємо Вам проконсультуватись у лікаря.

Пам’ятайте: якщо не лікувати ангіну, вона може спричинити дуже серйозні ускладнення на нирки, суглоби та серце — аж до інвалідності.

Більше новин