Видалення шрамів та рубців

Будь-який недолік можна перетворити на якийсь фетиш, здатний викликати найніжніші почуття. Однак рубців і шрамів це навряд чи стосується. Досить згадати, як виглядають численні «кратери» від вугрової висипки або рубець, що залишився після видалення апендициту.

Шкіра — найбільший орган людського тіла. Поверхня шкіри займає площу 1-2 кв.м і важить 4-5 кг (це майже 7% від загальної ваги людини). Природа наділила шкіру безліччю різноманітних функцій, і найважливіша з них — захисна.

Рубці і шрами

Оберігаючи внутрішні органи від зовнішніх пошкоджень, шкіра часто страждає сама. При будь-якій травмі, будь це подряпина, прищик, опік чи глибока рана, запускається процес загоєння: у місці пошкодження розвивається запалення, яке триває сім — десять днів, краї рани стягуються тонкою грануляційною тканиною (це сполучна тканина, багата судинами і молодими фібробластами, що виробляють колаген). У цей період дуже важливо захистити рану від проникнення інфекції, а також використовувати спеціальні препарати, які сприяють швидкому загоєнню. Поступово грануляційна тканина замінюється волокнами колагену, і на шкірі з’являється те, що називається рубцем. По суті це така зв’язка, яка заповнює дефект, але аж ніяк не замінює здорову шкіру, в ній немає потових і сальних залоз, а також волосяних фолікулів.

Як правило, рубець формується протягом року. Спочатку він яскравий і помітний, але з часом блідне і зменшується в розмірах. Якщо ж рубець збільшується, стає яскравішим, червоніє або синіє, потрібно терміново звернутися до фахівця. В іншому випадку він може переродитися в келоїдний, позбутися якого практично неможливо.

Залежно від зовнішнього вигляду рубці бувають:

 

  • нормотрофічні — тонкі, бліді і неглибокі;
  • атрофічні (западаючі). Такі рубці утворюються при недостатньому виробленні колагену, виглядають як втягнуті смужки або дірочки. Класичний приклад — розтяжки, рубці після акне або плями від вітрянки;
  • гіпертрофічні (піднесені). Тут зворотна ситуація: колагену виробляється так багато, що він не встигає розсмоктуватися, накопичується і поступово перетворюється на грубий темний шрам;
  • келоїдні (від грец. Kele — клешня і oides — схожий).

З точки зору естетики келоїдний шрам — це найзагадковіший і найбільш несприятливий для лікування вид рубців. Як правило, такі рубці є результатом глибокої травми або хірургічної операції, але іноді виникають і на місці нешкідливою подряпини або пірсингу. Багряні або рожеві, такі рубці підносяться над поверхнею шкіри, болять і сверблять. Але й це не найстрашніше. На відміну від гіпертрофічних або атрофічних рубців келоїди можуть розростатися, і процес цей практично неможливо контролювати.

Як прибрати рубець. Видалення рубців і шрамів

Універсального методу, який може раз і назавжди позбавити від прикрого рубця, поки не винайшли, хоча вчені наполегливо працюють над цією проблемою. На щастя, існує цілий комплекс процедур, що дозволяють перетворити грубий шрам в тонку, майже непомітну смужку.

Нормотрофічні рубці, як правило, зникають самостійно або добре піддаються впливу пілінгів.

Атрофічні рубці потрібно підняти. Для цього застосовують контурну пластику колагеном або іншими наповнювачами, а також ліпофіллінг — введення в область рубця власного жиру. Результат помітний відразу після проведення процедури, але, на жаль, він дуже недовговічний, оскільки будь-який філлер з часом неминуче розсмоктується. Щоб продовжити його дію, лікування доповнюють мезотерапією.

При цьому використовують препарати, що містять клітинні екстракти тваринного і рослинного походження — вони стимулюють діяльність фібробластів, виробляють колаген. В результаті шкіра стає більш пружною та щільною, а рубець — менш помітним. Якщо ж він досить молодий, то може і зовсім зникнути. До речі, цим методом лікують і розтяжки, а в якості додаткової терапії застосовують грязьові і водоростеві обгортання, активізуючи захисні функції шкіри, а також вакуумний масаж, який покращує кровообіг і місцевий обмін речовин.

Практично будь-який молодий гіпертрофічний рубець можна розгладити курсом ТСА-пілінгів (пілінги трихлороцтової кислоти). Хороші результати на стадії формування рубця дає фізіотерапія, наприклад електро- та ультрафонофорез. Під дією електричного струму або ультразвуку в область рубця вводять спеціальні препарати, що розсмоктують «браковану» тканину. Це такі препарати, як гідрокортизон, лидаза, контрактубекс, або ж гормональні препарати (дипроспан або кеналог).

Порівняно новим методом позбавлення від рубців є застосування спеціальних силіконових пластин. Вони здавлюють рубець, роблять його більш плоским і, що важливо, попереджають його розростання.

Шліфування рубців

Більш зрілі рубці прибирають методом мікродермабразії (шліфування шкіри алюмінієвим порошком), а також за допомогою фракційного фототермоліза. У останньої методики найбільше переваг: промінь лазера руйнує рубцеву тканину і одночасно стимулює синтез колагену і еластину, створюючи на шкірі так звані мікротермальні лікувальні зони. Якщо рубець червоний, це означає, що він проріс судинами. Ситуацію виправить спеціальний судинний лазер. Правда, ефект буде видно лише після чотирьох-п’яти процедур.

Висічення рубців

Грубі старі рубці видалити набагато складніше. Для початку можна спробувати кріотерапію, проморозити дефект рідким азотом. Якщо це не допомагає, варто подумати про хірургічне висічення. Це ризик, але він, як відомо, справа благородна. Під загальним або місцевим наркозом рубець січуть і акуратно зшивають краї рани. Результат — замість потворного шраму на шкірі залишається лише тонка бліда смужка. При великих рубцях висічення доводиться поєднувати з методом аутотрансплантації. Спочатку під шкіру на здоровому ділянці тіла пацієнта (наприклад, в області стегна або лопаток) вживляють еспандер — спеціальний еластичний балончик. Протягом місяця лікар підкачує в нього звичайний фізрозчин. Обсяг балончика збільшується, і шкіра потроху розтягується. Потім хірург обережно вирізає шкірний клапоть і пересаджує його на місце посіченого рубця.

Келоїдні рубці. Видалення келоїдних рубців

Найскладнішим є видалення келоїдних рубців. Адже передбачити їхню реакцію на будь-який вплив, будь то висічення хірургічним способом, виморожування або шліфування, майже неможливо. Певною мірою це лотерея. Основою лікування на сьогоднішній день залишаються ін’єкційні методики, тобто обколювання рубця різними лікарськими препаратами. У першу чергу це кортикостероїди, які застосовують ще з початку 70-х років, — вони зменшують синтез колагену і запалення в області рубця. Перспективний напрямок — терапія інтерфероном альфа, бета і гамма, що знижує бурхливу активність фібробластів в келоїдних тканинах. Якщо результат незадовільний — залишається вдатися до хірургічного методу.

Дуже екзотичний спосіб маскування атрофічного рубця — дермопігментація, або звичайний татуаж. Суть його в тому, що за допомогою спеціальних барвників рубець зафарбовують, підбираючи відтінок, близький до кольору вашої шкіри. Татуйований подібним чином, він виглядає як тонка світла смужка або невелика родимка.

Там, де утворився рубець, нормальна тканина вже не сформується ніколи. Рубець можна посікти скальпелем, видалити лазером, відшліфувати, зменшити його розмір, але він все одно залишиться рубцем.

Комплексне лікування, сучасний підхід, наявність практичного досвіду та сучасні методики лікування — ось що формує хороший результат при лікуванні у нас.

Більше новин